Tarihçe

1948
Şirket Garanti Bankası'nın bir yan kuruluşu olarak Ankara'da Garanti İnşaat Ltd. adıyla kuruldu.
İlk resmi işi 8 Kasım 1948'de aldığı T.B.M.M. Binası'nın ahşap işleridir.


1952
Merkez, İstanbul'a taşındı. Garanti İnşaat, çalışmalarını hükümet yatırımları, bayındırlık işleri ve endüstriyel tesisler üzerinde yoğunlaştırdı.


1976
Koç Holding Garanti Bankası'na %62 hisseyle ortak oldu.


1982
Koç Holding’in Garanti İnşaat'a %80 hisseyle ortak olması üzerine şirket Koç Grubu’na katıldı.


1983
Koç Holding Garanti Bankası hisselerini sattı ancak inşaat sektöründeki varlığını sürdürebilmek için Garanti İnşaat hisselerini muhafaza etti. Şirket Anonim Şirket statüsüne kavuştu. Yurt içi ve dışında modern endüstri ve konut projelerine ağırlık verildi.


1987
Almanya’nın en büyük inşaat şirketlerinden Hochtief A.G., Garanti İnşaat hisselerinin % 40’ını alarak ortak oldu.


1990
Garanti İnşaat, Garanti İnşaat tarafından inşa edilen konutları aktif olarak pazarlayan ve 1981’den beri gayrimenkul geliştirme alanında faaliyet gösteren bir Koç Grubu şirketi olan Koza İnşaat'la birleşti. Hochtief hisseleri %42’ye yükseldi. Şirketin Ünvanı Garanti Koza olarak değiştirildi.


2000
Uluslararası mühendislik, inşaat ve hizmet alanlarında Avrupa’nın ve İngiltere’nin önde gelen grubu olan Balfour Beatty plc, Garanti İnşaat hisselerinin %49.18’ini aldı. Şirketin Ünvanı Garanti Balfour Beatty olarak değiştirildi.


2004
Mehmet Şükrü İlkel, Nisan 2004’de Garanti Balfour Beatty İnşaat hisselerinin %98’ini aldı. Şirket yönetimi ortak olarak katıldı. Şirketin ünvanı tekrar GARANTİ KOZA İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. olarak değiştirildi.


Bugün
GARANTİ KOZA, altyapı ve bayındırlık işleri, endüstriyel binalar, bina ve arazi/gayrimenkul geliştirme çalışmalarında, ve ayrıca hastane, marina ve restorasyon işleri gibi özel projelerde geniş deneyime sahiptir ve olup çalışmalarına grup ana şirketi olarak aktif olarak yurt içinde ve dışında çeşitli yatırımlarla devam etmektedir. GARANTİ KOZA, pek çok ülkede tamamladığı değişik projelerden kazandığı geniş deneyim ve değerli irtibat ağı sayesinde, mükemmeliyet ve kalite anlayışı ile çalışmalarını sürdürmektedir.